Přidáno 30 nových článků, které byly pro přehlednost zvýrazněny. Databáze teď obsahuje 107 článků z 15 zdrojů. Nově jsme také k článkům přidali čánky související. Příští aktualizaci plánujeme na červen letošního roku. Do té doby Vám přejeme příjemné čtení.

Z důvodu reorganizace internetové podoby Deníků Bohemia je prozatím nefunkční většina odkazů na mojenoviny.cz, omluvte prosím tento dočasný nedostatek, na jehož odstranění se intenzivně pracuje.

Použité zdroje: iDnes.cz (33 článků), mojenoviny.cz (24), vmi-rozhled.cz (12), Reflex.cz (10), Lidovky.cz (9), Spirála.cz (4), iHNed.cz (4), BudNEWS.cz (2), Blesk.cz (2), iStrategie.cz (2), EkoList.cz (1), novinky.cz (1), Euro.cz (1), iKOKTEJL.cz (1), MaM.cz (1).

BudNEWS.cz, 17. 2. 2003
nově přidaný článek Komentář ministerstva k managementu NP Šumava
V současné době probíhá správní řízení o kácení v prvních zónách šumavského národního parku, o které žádá jeho správa. V první instanci žádost posuzuje správa národního parku, ve druhé případně ministerstvo životního prostředí (MŽP). Během tohoto řízení se budou posuzovat odborné argumenty - jedním z nich by mohla být skutečnost, že poklesy těžeb i terénní sledování dokazují radikální pokles kůrovce.
zobrazit článek

BudNEWS.cz, 17. 2. 2003
nově přidaný článek Šumava: Lyžarská trasa do Rakouska
Nová šance pro bežkare na Šumavě nastane tuto sobotu 15. února, kdy bude otevren pro peší hranicní prechod Zvonková - Schöneben. Bežecká trasa Bílá stopa, která vede od Železné Rudy až ke Zvonkové, se tak propojí s lyžarským areálem na rakouské strane. Prechod bude ve zkušebním provozu každý den od 7:00 hodin do 17:00 hodin, a to až do poloviny dubna, kdy se zde zahajuje sezónní provoz.
zobrazit článek

Spirála.cz, 13. 2. 2003
nově přidaný článek Paměť jedné lípy
V těchto týdnech běží v televizi docela zajímavý seriál Paměť stromů. Je hezké, že se “pán tvorstva” sklání ze svých výšin a začíná dávat prostor i ostatním dlouho podceňovaným součástem svého prostředí, ve kterém žije - zvířatům, stromům i kamenům. Vždyť je to všechno tak propojeno - bez kamenů by postupně nevznikla půda, ve které rostou stromy aby dávaly zase kyslík nám.
zobrazit článek

EkoList.cz, 12. 2. 2003
nově přidaný článek Ambrozek chce spojit 1. zóny NP Šumavy a zastavit zde těžbu
"Je potřeba sloučit roztříštěnou 1. zónu Šumavského národního parku," řekl včera na setkání s novináři ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a dodal, že je zároveň potřeba zastavit v této oblasti těžbu dřeva.
zobrazit článek

iHNed.cz, 12. 2. 2003
nově přidaný článek Ambrozek chce zastavit kácení stromů na Šumavě
Exministr Kužvart soudí, že je ohrožena existence šumavského parku. Ministr životního prostredí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) chce, aby v nejcennejších lokalitách Národního parku Šumava skoncilo kácení stromu zasažených kurovcem.
zobrazit článek
Kužvart povolil kácení stromů na Šumavě iDnes.cz, 16. 4. 1999 starší článek

iDnes.cz, 14. 1. 2003
Policie hledá střelce, který zabil rysa
Rysa ostrovida, jehož tělo našli pracovníci šumavského národního parku začátkem ledna, někdo zastřelil. Potvrdila to pitva, řekl ČTK mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Neznámého střelce hledá policie.
zobrazit článek
V šumavském parku přišli o rysa, kterého sledovali dva roky novinky.cz, 7. 1. 2003 starší článek

Lidovky.cz, 13. 1. 2003
Na Šumavě zůstávají rozsáhlé polomy
Zatímco se celá republika bojí dalších katastrofálních povodní a vědci spekulují o vlivu lidské činnosti na zvýšené množství srážek, Šumavu začíná trápit zcela jiný přírodní živel než velká voda. Několik vichřic za poslední čtyři měsíce totiž v Šumavském národním parku vyvrátilo nebo zlomilo přes 200 tisíc stromů, z nichž naprostá většina stále zůstává ve formě polomů ležet v lese.
zobrazit článek
Polomy se musí zlikvidovat včas, jinak hrozí kůrovcová kalamita Lidovky.cz, 4. 1. 2003 starší článek

novinky.cz, 7. 1. 2003
V šumavském parku přišli o rysa, kterého sledovali dva roky
Dva roky sledoval zoolog Národního parku Šumava Luděk Bufka zvyky pětiletého samce rysa ostrovida. Bohužel, o životě tohoto vzácného a zvlášť chráněného zvířete, jehož populace byla uměle vysazena na Šumavě v 80. letech, už se nyní nic nového nedozví. Minulý týden totiž našel predátora, vybaveného vysílačkou, asi 200 metrů od hranice parku mrtvého.
zobrazit článek
Policie hledá střelce, který zabil rysa iDnes.cz, 14. 1. 2003 novější článek

Lidovky.cz, 4. 1. 2003
Polomy se musí zlikvidovat včas, jinak hrozí kůrovcová kalamita
Šumavou se v noci ze čtvrtka na pátek přehnala vichřice, která v nárazech dosahovala rychlosti až 113 kilometrů v hodině. Škody, které vítr způsobil na lesních porostech, zatím Správa národního parku Šumava (SNPŠ) nedokáže odhadnout. Podobná vichřice na konci loňského října však na Šumavě vyvrátila nebo zlomila kolem 200 tisíc stromů.
zobrazit článek
Na Šumavě zůstávají rozsáhlé polomy Lidovky.cz, 13. 1. 2003 novější článek

vmi-rozhled.cz, leden 2003
nově přidaný článek Kůrovec ani polomy Šumavu nelikvidují
Zatímco v Národním parku Bavorský les odeznívá kůrovcová gradace v důsledku odumření naprosté většiny nesmíšených horských smrčin, v Národním parku Šumava se podařilo kůrovce zastavit při zachování zhruba 30 tisíc hektarů kůrovcem ohroženého smrkového lesa.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, leden 2003
nově přidaný článek Lesy kolem kvildských a modravských slatí lesníky nepotřebují
K tomuto závěru dospěli v loňském roce výzkumníci z Biologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kteří podrobně zkoumali obnovu lesa na Kvildsku a Modravsku, v nejcennějších partiích Národního parku Šumava.
zobrazit článek

iHNed.cz, 12. 12. 2002
Chcete pomoci zachránit jednu z posledních synagog na Šumavě?
Před několika týdny vzniklo občanské sdružení, které chce zachránit jednu z posledních synagog na Šumavě - v Hartmanicích. Pokud chcete pomoci, je ten správný čas. Přispěje-li do konce roku, svůj příspěvek si můžete zahrnout do daňového přiznání za rok 2002.
zobrazit článek

iHNed.cz, 5. 12. 2002
Jihočechové objevili biologickou ochranu proti kůrovci
Po dvouletém výzkumu na Šumavě se podařilo jihočeským odborníkům popsat a geneticky určit zhruba 70 kmenů hub, které u něj vyvolávají nemoci a dokážou ho ničit. Nyní záleží na dohodě s národním parkem a spolupráci s dalšími firmami, zda budou moci své objevy v příštích letech ověřit, řekl dnes Zdeněk Landa z katedry rostlinné výroby.
zobrazit článek

Lidovky.cz, 2. 12. 2002
Dřevo na prodej
Už několik let vedou ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha ostrý spor s vedením šumavského národního parku i ministerstvem životního prostředí. Neuplyne jediný měsíc, aby Duha znovu a znovu neupozorňovala, že se v nejpřísněji chráněných zónách Šumavy údajně nelegálně těží dřevo, které by ze zákona mělo zůstat na místě a zetlít.
zobrazit článek

Lidovky.cz, 2. 12. 2002
Hnutí Duha kritizuje váhavost Libora Ambrozka
Nevyřešený zůstává podle ekologických aktivistů dva roky starý případ nelegální těžby dřeva z nejpřísněji chráněných oblastí Šumavy. Přesně před dvěma roky vyzval v parlamentu tehdejší poslanec Libor Ambrozek ministra životního prostředí Miloše Kužvarta k tomu, aby konečně vyšetřil a vyvodil důsledky z údajných zjištění o nelegální těžbě a prodeji dřeva ze šumavských pralesů.
zobrazit článek

Spirála.cz, 25. 10. 2002
nově přidaný článek Za menhirem údolím Modravského potoka
Na hraničních horách a pláních západní části Šumavy pramení spousta překrásných bystřin a potoků, které se spojují v říčky a posléze pak v řeku Otavu. Tak nahoře na Modravě soutokem Roklanského a Modravského potoka vzniká nádherná Vydra. Ta po několika málo nádherných kilometrech přijme vody Křemelné a spolu se změní v Otavu, která letos tak dokázala pozlobit krásné město Sušici.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 17. 10. 2002
Za nelegální výzkum Šumavy zaplatila Duha 1500 na pokutách
Jednou jsem sledoval v TV pořad o odvážení asanovaných stromů z I. zóny národního parku a hlavní slovo měla Ivona Matějková (blíže www.sos-sumava.cz . Od té doby u nás na Šumavě známá jako „Ta co počítá pařezy v parku“. Náhoda chtěla, abychom se na jedné chalupě u Borových Lad potkali. Přijal jsem její nabídku a podíval se do nepřístupných zón NPŠ ( www.npsumava.cz ), abych se podíval, co tam vlastně hledá a počítá. Přitom jsem jí položil několik otázek.
nelze zobrazit článek

Reflex.cz, 17. 10. 2002
Otázka hmyzu vyřešena!
Ve stejnojmenné povídce spisovatele Oty Pavla vymyslí jakýsi inženýr Jehlička geniální mucholapku, která sice mouchy zabíjí spolehlivě, ale nelepí, a pro lidi je proto nedůvěryhodná. A nikomu nestačí pouhý fakt, že mouchy zmizely. Nevím, jestli to přirovnání není přitažené za vlasy, ale přesně na tohle jsem myslel, když jsem chodil po německé straně Šumavy a dumal nad mnohaletou hádkou o kůrovce. To, co jsem viděl, bylo stejně jasné a přehledné, i když to odmítáme vzít na vědomí.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 19. 9. 2002
nově přidaný článek Šumavští rysi nosí po lese miniaturní vysílačky
Dosud běhali po šumavských lesích dva rysí samci s miniaturní vysílačkou, která umožnila zoologům sledovat jejich pohyb po Šumavě i v Bavorském lese. Nyní přibyl další nositel - samice, o kterou půl roku pečovali ve stanici v Kašperských Horách, poté co ji našli ve zbědovaném stavu. Ve stanici již 10 let pečuje o rysa s amputovanou tlapou zoolog Ivan Lukeš.
nelze zobrazit článek
Policie hledá střelce, který zabil rysa iDnes.cz, 14. 1. 2003 novější článek
V šumavském parku přišli o rysa, kterého sledovali dva roky novinky.cz, 7. 1. 2003 novější článek

Lidovky.cz, 4. 9. 2002
Místo kasáren bude na Kvildě Muzeum Železné opony
Muzeum Železné opony, tvořené sovětskou a americkou vnější zónou by mělo do tří let vyrůst v prostorech kasáren pohraniční stráže v šumavské obci Kvilda na Prachaticku. Plánovaný monument se má podle svého tvůrce a provozovatele, Nadace Železná opona, stát důstojným srozumitelným, poučným a zejména atraktivním ˝pomníkem˝ doby, která ovlivnila miliony lidí.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 1. 8. 2002
Šumavský park nabízí trasy také pro turisty-vozíčkáře
Šumavský národní park chce pomoci vozíčkářům a dodat jim odvahu k návštěvě zdejších pozoruhodných míst. Připravil proto nabídku turistických tras nazvaných Na vozíčku po Šumavě.
nelze zobrazit článek
Šumava musí být přístupná i tělesně handicapovaným iDnes.cz, 1. 8. 2000 starší článek

vmi-rozhled.cz, srpen 2002
nově přidaný článek Milionové škody zanechala povodeň v Národním parku Šumava
Ani Šumavě se nevyhnuly škody způsobené nedávnými povodněmi, v porovnání s vnitrozemím jsou však minimální. Opakované rekordní srážky, při kterých stála voda v lesích mezi stromy a vytvářela malá jezírka i na horských pastvinách, už nebyla krajina schopna pojmout.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 24. 7. 2002
Šumava nabízí naučnou stezku kůrovcovým územím
Jedna z nejdiskutovanějších oblastí v Národním parku Šumava, okolí Březnické hájovny a nedaleké Studené hory, se otevřela pro veřejnost. Správa parku zde vytvořila novou pěší stezku oblastí, která byla před nedávnem centrem kůrovcové kalamity na Šumavě.
nelze zobrazit článek
Unikátní hájovna přežila hrozbu demolice iDnes.cz, 24. 5. 2002 starší článek
Na březnickou hájovnu se vrací život vmi-rozhled.cz, květen 2002 starší článek

Blesk.cz, 22. 7. 2002
Chystá se tunel proti Šumavě?
Bolestí Šumavy je možná její bohatství. Jeden smrk starý sto dvacet let totiž průměrně stojí tisíc korun a na hektaru jich roste až čtyři sta dvacet. Národní park Šumava má 69 030 hektarů, většinou hustě porostlých prvotřídními smrky. Reálně hrozí, že v brzké budoucnosti jich tam bude podstatně míň.
zobrazit článek

iHNed.cz, 16. 7. 2002
Dřevo z Šumavy mizí kdoví kam
Lesní hospodářství už dávno není jen předmětem výměny názorů v odborných publikacích. Cover story nazvaná "Pleteme si stromy a les?", která vyšla v Los Angeles Times, vzbudila ve Spojených státech celonárodní diskusi. Článek se týkal dramatického kácení cenných smíšených lesů ve státě Tennessee i v dalších státech amerického jihu. Kácí se především tvrdé dřevo pro potřeby počítačového průmyslu a výrobu konzumních produktů.
zobrazit článek

iDnes.cz, 15. 7. 2002
Jeďte si vyčistit plíce na Šumavu
Zelené plíce či zelená střecha Evropy - to jsou typické slogany v průvodcích po Šumavě. Pokud máte chuť strávit dovolenou u tajemných rašeliništích, procházkami či jízdami na kole v romantických údolích nebo na rozsáhlých pláních, jeďte právě sem. Milovníci dlouhých procházek mají k dispozici 500 kilometrů pěších tras.
zobrazit článek

Lidovky.cz, 4. 7. 2002
Hnutí Duha: ze Šumavy se ztrácí dřevo
Spor s téměř detektivní zápletkou vedou ekologové z hnutí Duha se Správou Národního parku Šumava. Aktivisté na základě vlastního monitoringu údajně zjistili, že z některých přísně chráněných lokalit na Šumavě zmizely desítky stromů. V prvních zónách parku může být omezené kácení povoleno jen na základě ministerské výjimky, udělené v minulosti kvůli likvidaci kůrovcové kalamity.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, červenec 2002
nově přidaný článek Šumava má další naučnou stezku
Novou naučnou stezku v oblasti Březníku na Modravsku „Proměna horské smrčiny“ otevřela Správa národního parku Šumava (NPŠ). Ředitel NPŠ Ing. Ivan Žlábek vysvětlil, proč vznikla tady a teď.
zobrazit článek

iDnes.cz, 24. 5. 2002
Unikátní hájovna přežila hrozbu demolice
Historická hájovna na šumavském vrchu Březník na Klatovsku přežila hrozbu demolice a díky rozsáhlé rekonstrukci se otevírá turistům. Budova pochází z roku 1848 a je poslední dochovanou stavbou svého druhu v rozsáhlé oblasti šumavských plání. Hájovna se vyhnula zbourání hlavně díky tomu, že je v nejpřísněji chráněné zóně parku.
zobrazit článek
Na březnickou hájovnu se vrací život vmi-rozhled.cz, květen 2002 starší článek

Blesk.cz, 20. 5. 2002
Rozhledna musí nutně poporůst
Když na šumavské hoře Javorník postavili v roce 1938 rozhlednu, bylo její temeno holé. Za čas se však až k rozhledně rozšířil les a rozhlednu, ze které údajně byl jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavě, přerostly smrky.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, květen 2002
nově přidaný článek Na březnickou hájovnu se vrací život
Klostermannův Pürstlink, dnešní Březník, od 1. června slouží především turistům. V pátek 24. května byla někdejší Schwarzenberská hájovna po čtyřleté rekonstrukci slavnostně otevřena.
zobrazit článek
Unikátní hájovna přežila hrozbu demolice iDnes.cz, 24. 5. 2002 novější článek

mojenoviny.cz, 20. 4. 2002
nově přidaný článek Nejvyšší hora Šumavy Velký Javor má čtyři vrcholy
Nejvyšší a nejnavštěvovanější hora Šumavy Grosser Arber (1456 metrů) neboli Velký Javor leží již na německé straně pohoří. Je oblíbeným cílem výletníků. Záleží jen na vás, zda zvolíte pohodlnější cestu s použitím lanovky, či na vrchol vystoupíte "po svých". Z české Železné Rudy je Javor na dohled, cesta k němu je však delší, než by se zdálo.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 28. 3. 2002
Ekologové: Nekácený kůrovec mizí rychleji než vykácený
"Ačkoliv správa šumavského parku vytrvale těžila napadené stromy, kůrovec vloni ustupoval rychleji v Bavorsku, kde proti němu v jádrové zóně nezasahují. Zatímco v bavorském parku vyrůstá samovolně pod uschlými stromy nový les, u nás zoufale zalesňujeme více než tisíc hektarů větrem a sněhovými vánicemi bičovaných holin.
nelze zobrazit článek

Euro.cz, 21. 2. 2002
Šumava - Lipenská oblast
Čas od času se v českých periodikách (včetně týdeníku EURO) objevují zmínky o rozvoji východní části Šumavy v oblasti Lipna. V těchto článcích jsou mnohdy líčeny nejfantastičtější vize rozvoje tohoto regionu. Mnohé z těchto nápadů se již dokonce realizují.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 11. 2. 2002
Sežere větrem padlé stromy kůrovec nebo plameny
Škody jen nepatrného rozsahu za sebou v Národním parku Šumava (NPŠ) zanechal lednový silný vítr. Po ukončení inventury stavu porostů na území jednotlivých lesních správ to řekl mluvčí Správy NPŠ ve Vimperku Zdeněk Kantořík.
nelze zobrazit článek

Reflex.cz, 7. 2. 2002
Provrtá zelený tunel Šumavu?
"Tady už vůbec nejde o ochranu přírody, ale o to, jak se dostat ke dřevu za pět miliard korun," varuje ministr životního prostředí Miloš Kužvart.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 5. 2. 2002
ODS přeje spekulantům: Pusťte investory do přírody!
Spekulanti s pozemky, kteří se zajímají zejména o Šumavu, mají novou naději. Vodou na jejich mlýn je návrh zákona předkládaný na probíhající schůzi sněmovny skupinou poslanců za ODS v čele s jihočeským zastupitelem Miroslavem Benešem.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, únor 2002
nově přidaný článek V Pošumaví se urychleně dokončuje nové značení cyklotras
Stovky kilometrů cyklotras v Pošumaví je v těchto dnech označováno malými vkusnými značkami pomerančové barvy. Do zahájení letní sezony mají být osazeny na většině stojanů s modrými informačními dopravními značkami. Tak např. se podle nich nyní mohou cykloturisté orientovat při cestě z Klatov do Dolan, Chudenic, Švihova a dále na Nepomucko, kde existuje značení již druhým rokem.
zobrazit článek
Na kole po šumavských kopcích iDnes.cz, 31. 8. 2001 starší článek
Šumava - boom cyklistiky trvá iDnes.cz, 6. 8. 2001 starší článek
Šumava nabídne cyklistům novou stezku EldoRádo mojenoviny.cz, 16. 5. 2001 starší článek
Cyklotipy Reflex.cz, 3. 5. 2001 starší článek

vmi-rozhled.cz, únor 2002
nově přidaný článek Znovuzrozené šumavské památky z peněz EU
Kulturním dedictvím prebohatá Šumava prožívá v posledních šesti rocích renesanci. Desítky historických pametihodností prožilo znovuzrození. K renovaci ctyricet let chátrajících památek prispely také financní injekce 16, 5 milionu korun z fondu Phare CBC Evropské unie.
zobrazit článek

iKOKTEJL.cz, 31. 1. 2002
nově přidaný článek Plavební kanál Schwarzenberský
V horách Národního parku Šumava mezi šumícími lesy a průzračnými potoky se nachází neočekávaně zajímavá technická památka, Schwarzenberský kanál. Kanál dlouhý 51,6 km byl postaven pro dopravu dřeva z nedostupné lesnaté a hornaté krajiny, a také aby spojil toky řek Vltavy a Dunaje. Projektantem a částečně stavitelem této monumentální a zvláštní památky je Josef Rosenauer, knížecí lesní inženýr, který sloužil rodu Schwarzenberků.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 29. 1. 2002
Pozemky na Šumavě stonásobně zhodnotí investici
Šumava se stává rájem spekulantů s nemovitostmi. Zdejší pozemky levně koupí od Pozemkového fondu jako zemědělskou půdu, přemění ji ve stavební parcelu a prodají s pohádkovým ziskem. Pozemky na okraji Národního parku Šumava se tak stávají zlatým dolem.
zobrazit článek

Lidovky.cz, 28. 1. 2002
Kužvart by nejraději hnal spekulanty ze Šumavy, čímž dokazuje...
...že zelení sdílejí s rudými nedůvěru k soukromému vlastnictví.
Ministr životního prostředí říká, že noví majitelé půdy v šumavském národním parku jsou převážně spekulanti, kterým jde jen o zisk.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 25. 1. 2002
Stát prodává půdu v národním parku za pár korun
Stát prodává doslova za hubičku půdu v šumavském národním parku a přilehlé chráněné krajinné oblasti. Pozemkový fond nabízí metr za jednu až tři koruny. Za pár let, až bude republika v Evropské unii, může mít cenu stokrát až tisíckrát vyšší. "Po vstupu do unie už nikdy nebude půda tak levná. Takový prodej nemá obdoby," říká ředitel českobudějovické okresní agrární komory Karel Mach.
zobrazit článek

Lidovky.cz, 23. 1. 2002
Kužvart požádá vládu, aby pozastavila prodej pozemků na Šumavě
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart požádá ládu, aby dala ministrovi zemědělství Janu Fenclovi za úkol pozastavit prodej pozemků ve třetí, tedy nejméně chráněné, zóně Národního parku Šumava. Podle jeho informací tam od Pozemkového fondu kupují půdu spekulanti.
zobrazit článek

Lidovky.cz, 11. 1. 2002
Kužvart: lidovecký poslanec chce vytunelovat Šumavu
Za pokus o privatizaci a vytunelování Národního parku Šumava označil ministr životního prostředí Miloš Kužvart návrh poslance KDU-ČSL Libora Ambrozka udělat z jedné části správy parku obecně prospěšnou společnost. Ambrozek tak chce oddělit hospodaření v lesích od státní správy.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 10. 1. 2002
Kužvart se bojí vytunelování Šumavy
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart se bojí, že Národní park Šumava by mohl být vytunelován. Za přímou hrozbu považuje úspěch lidoveckého poslance Libora Ambrozka. Tomu se podařilo prosadit do návrhu zákona pasáž, podle které by část správy parku měla vykonávat nová obecně prospěšná společnost.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 3. 1. 2002
nově přidaný článek Netopýrům svědčí Šumava bez chemických hnojiv
V šumavské krajině žije osmnáct druhů netopýrů. Rozeznat je od sebe povětšinou dokáží pouze znalci. "Laik se je může naučit rozpoznávat rychle z knih, ale v terénu to již tak snadné není," vysvětlil Libor Dvořák ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava ve Vimperku.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 28. 11. 2001
Šumava chce v zimě více turistů
I když na Šumavu přijedou ročně téměř dva miliony návštěvníků, území je stále ještě schopné z hlediska ochrany životního prostředí přijmout další lidi.
zobrazit článek
Šumava přilákala letos méně turistů iDnes.cz, 12. 11. 2001 starší článek
Šumava láká stále více turistů iDnes.cz, 11. 9. 2001 starší článek

Spirála.cz, 21. 11. 2001
nově přidaný článek Zapomenutá místa z mapy Země IV.
V pátém pokračování seriálu o místech, která měla být vymazána z mapy, se otočíme k Lipnu zády a zamíříme do kopců, směrem ke hranicím. Navštívíme dvě obce s poetickými názvy - Přední a Zadní Zvonkovou. Přístup sem je možný několika způsoby. Ten nejjednodušší je nechat se převézt přes Lipno z Horní Plané přívozem do Bližší Lhoty a odtud stoupat po modré cyklotrase směrem vlevo.
zobrazit článek
Zapomenutá místa z mapy Země Spirála.cz, 23. 10. 2001 starší článek

iStrategie.cz, 14. 11. 2001
nově přidaný článek Sedm šumavských starostů proti ČT
Důrazný protest proti způsobu, jakým redaktorka Soňa Göblová v pořadu České televize (ČT) Nedej se! informuje o problematice Národního parku Šumava (NPŠ), poslali Radě ČT starostové sedmi šumavských obcí. Starostové Václav Veselý ze Srní, Antonín Schubert z Modravy, Libor Pospíšil z Prášil, Eduard Hones z Horské Kvildy, Jiří Frydlewicz z Kvildy, Stanislava Barantálová z Borových Lad a Zdeňka Lelková ze Stožce.
zobrazit článek
Starostové šumavských obcí píší Radě České televize vmi-rozhled.cz, listopad 2001 starší článek

iDnes.cz, 12. 11. 2001
Šumava přilákala letos méně turistů
Letošní desetiprocentní úbytek návštěvníků v letní sezoně přičítá správa parku extrémním výkyvům počasí v letních měsících. "Červenec propršel a v srpnu zas e přišla abnormální horka," uvedl mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Přestože ještě minulý víkend prošlo Povydřím čtyři a půl tisíce turistů, blíží se listopad, všeobecně považovaný za turisticky nejslabší měsíc v roce. Vytíženost parku se vrátí až s prvním sněhem. V posledních třech letech se pohybuje roční návštěvnost kolem 1,8 milionu turistů.
zobrazit článek
Šumava chce v zimě více turistů iDnes.cz, 28. 11. 2001 novější článek
Šumava láká stále více turistů iDnes.cz, 11. 9. 2001 starší článek

Reflex.cz, 8. 11. 2001
Sjezdovky v hrsti, park na střeše
Bude Národní park Šumava zmenšen, nebo ne? Přestože park už existuje deset let, zákon o něm by měl být schválen až letos během listopadové schůze Poslanecké sněmovny. Velmi pravděpodobně padne návrh na jeho zmenšení o jihočeskou část na pravém břehu Lipna. Zdánlivě je to spor o dva vleky a dvě sjezdovky, ale obě pilně lobbující strany ho chápou jako důležitý precedens, který ovlivní podobu parku na další desetiletí.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, listopad 2001
nově přidaný článek Podzimní výlet, aneb jakou chceme mít Šumavu
Podzimní počasí lákalo k výletům a kam jinam než na Šumavu. Zdánlivě bezproblémová záležitost, od které se očekávají jen příjemné zážitky, může být i příležitostí k zamyšlení a ke kritickému pohledu.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, listopad 2001
nově přidaný článek Starostové šumavských obcí píší Radě České televize
Šokuje nás obrovské lží a polopravd
Chápeme, že v době plurality názorů mohou znít i názory navzájem kontroverzní, se kterými všichni nemusí souhlasit, ale v tomto pořadu se objevuje obrovské množství pro nás šokujících lží a polopravd. A to o problematice, se kterou se většina z nás více či méně setkává denně.
zobrazit článek
Sedm šumavských starostů proti ČT iStrategie.cz, 14. 11. 2001 novější článek

mojenoviny.cz, 29. 10. 2001
nově přidaný článek Na Šumavě vzniká další přechod pro pěší turisty
Návštěvníci Šumavy budou mít od jara příštího roku k dispozici další hraniční přechod, který bude patřit do kategorie turistický s omezeným režimem.
zobrazit článek

Spirála.cz, 23. 10. 2001
nově přidaný článek Zapomenutá místa z mapy Země
Ve druhém pokračování seriálu o téměř zapomenutých obcích na Šumavě bych vám rád ukázal jedno místo, respektive území jedné bývalé obce, které by měl mít před očima každý tvor, který má pokušení si zahrávat s mocí, penězi a zbraněmi. Ta obec se jmenovala Kapličky. Sice ne tak docela, to jméno bývalo spíše "po německu" Kapellen a žili tu ponejvíce lidé německé národnosti - ale copak to byl nějaký hřích?
zobrazit článek
Zapomenutá místa z mapy Země IV. Spirála.cz, 21. 11. 2001 novější článek

mojenoviny.cz, 16. 9. 2001
nově přidaný článek Návštěvníci Šumavy postrádají v parku bankomaty
Na Šumavě se střetává dvojí zájem: turisté tam chtějí mít klid a nedotčené přírodní krásy, a místní lidé si nárokují právo na stejný životní standard, jaký mají lidé ve vnitrozemí, tedy šanci být zaměstnán, mít na dosah školu, lékařskou péči, základní služby.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 11. 9. 2001
Šumava láká stále více turistů
Přestože léto podle kalendáře ještě několik dnů potrvá, pracovníci Správy Národního parku Šumava už začínají hodnotit končící sezonu. "Týdně navštívilo Šumavu v průměru dvacet tisíc lidí. Konečná čísla budeme znát sice později, ale už nyní se ukazuje, že hostů přijelo opět o něco více, než v předešlých letech," říká mluvčí parku Zdeněk Kantořík. Mezi nejnavštěvovanější místa patří tradičně Povydří.
zobrazit článek
Šumava chce v zimě více turistů iDnes.cz, 28. 11. 2001 novější článek
Šumava přilákala letos méně turistů iDnes.cz, 12. 11. 2001 novější článek

iDnes.cz, 31. 8. 2001
Na kole po šumavských kopcích
Trasa dnešní cyklistické vyjížďky nás zavede do šumavských kopců. Ze Železné Rudy vyrazíme na východ k jezeru Laka a dále budeme pokračovat do Prášil. Pro cestu zpět zvolíme trasu vedoucí přes bývalé Vysoké Lávky a Novou Hůrku, kde najedeme na silnici a po ní pošlapeme do cíle trasy - zpět do Železné Rudy. Profil trasy je poněkud kopcovitý, ale převážná většina dnešních kilometrů vede po zpevněných a šotolinových cestách.
zobrazit článek
V Pošumaví se urychleně dokončuje nové značení cyklotras vmi-rozhled.cz, únor 2002 novější článek
Šumava - boom cyklistiky trvá iDnes.cz, 6. 8. 2001 starší článek
Šumava nabídne cyklistům novou stezku EldoRádo mojenoviny.cz, 16. 5. 2001 starší článek
Cyklotipy Reflex.cz, 3. 5. 2001 starší článek

iDnes.cz, 6. 8. 2001
Šumava - boom cyklistiky trvá
Předpovědi hovořící o tom, že letošní turistická sezona přiláká do západočeské části Šumavy ještě více cyklistů než loni, se nyní naplňují. Boom cykloturistiky v tuzemsku zjevně nekončí. Pozitivní je fakt, že ačkoli Železnorudsko a Prášilsko brázdí denně stovky lidí na kolech, úrazů, které by si vyžádaly zásah Horské služby či lékaře, kupodivu nepřibývá.
zobrazit článek
V Pošumaví se urychleně dokončuje nové značení cyklotras vmi-rozhled.cz, únor 2002 novější článek
Na kole po šumavských kopcích iDnes.cz, 31. 8. 2001 novější článek
Šumava nabídne cyklistům novou stezku EldoRádo mojenoviny.cz, 16. 5. 2001 starší článek
Cyklotipy Reflex.cz, 3. 5. 2001 starší článek

mojenoviny.cz, 3. 8. 2001
Hnutí Duha oprášilo petici za zachování parku Šumava
Podpisy pod petici za zachování Národního parku Šumava (NPŠ) a ochranu jeho přírodních hodnot sbírá opět Hnutí Duha. Jeho mluvčí Karolína Šůlová nám potvrdila, že ekologové tak pokračují v loni zahájené a již takřka zapomenuté kampani. "Podpisové akci se tentokrát ovšem chceme věnovat s daleko větší intenzitou," řekla Šůlová.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 1. 8. 2001
Na Šumavě budou vyjížďkové okruhy pro hypoturistiku
Zřízení turistických tras na Šumavě připravuje pro příznivce jezdectví na příští sezónu Správa národního parku Šumava. Stezky pro koně v podobě vyjížďkových okruhů a nikoli dálkových tras by měly vznikat v okolí tamních farem, zabývajících se chovem koní, a budou odděleny od běžných pěších a cyklistických tras. Uvedl to mluvčí parku Zdeněk Kantořík.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 1. 8. 2001
Dobrá zpráva: Hrstka kůrovců opustila Šumavu!
Počet stromů napadených kůrovcem v Národním parku Šumava za prvních sedm měsíců letošního roku se ve srovnání s loňskem snížil zhruba o čtyřicet procent. Informoval nás o tom mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 27. 7. 2001
Na Šumavě jsou problémy s turisty
Více neukázněných turistů, kteří porušují návštěvní řád Národního parku Šumava, počátkem července zaznamenali strážci tohoto přírodně cenného území. Udělili totiž celkem asi dvě desítky pokut, což je minimálně padesátiprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Přitom stále platí, že k lidem nerespektujícím zmíněná pravidla patří zejména obyvatelé velkých měst.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 26. 7. 2001
Úředníci bouchli do stolu razítkem, most přes Lipno bude
Napříč vodní hladinou Lipenské přehradní nádrže vyroste v blízkosti Horní Plané opravdu most. Správa Chráněné krajinné oblasti Šumava definitivně dala zelenou této myšlence a českobudějovická správa Ředitelství silnic a dálnic ČR, dodavatel stavby, tak může začít vypracovávat projektovou dokumentaci.
zobrazit článek

iDnes.cz, 14. 7. 2001
V šumavských hvozdech
Šumava jako jedno z nejméně narušených území je naší největší chráněnou oblastí s četnými přírodními rezervacemi a rekreačními středisky. Mnoha turistům je jistě dobře známa, přesto i tady existují méně navštěvované oblasti, kde se vyskytuje řada vzácných a chráněných druhů naší horské květeny a zvířeny, přírodních výtvorů, památek a krajinných celků. Vydejme se například do Hartmanic a zdejšího malebného okolí.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 13. 7. 2001
nově přidaný článek Raci se díky rybářům dostanou i do šumavských hvozdů
Chovem ohroženého druhu raka říčního se od loňska zabývají členové místní organizace Českého rybářského svazu. "Podařilo se nám odchovat o něco více exemplářů, než jsme původně plánovali. Odhaduji to na takových pět tisíc tři sta kusů. Je to opravdu úspěch, neboť v roce minulém to bylo jen dvanáct set. Letos jsme plánovali kolem pěti tisíc kusů, takže můžeme být spokojeni," pochvaluje si hospodář Miroslav Potměšil.
nelze zobrazit článek

mojenoviny.cz, 10. 7. 2001
Zmenší poslanci Šumavu? Ekologové mají obavy…
Na Šumavu se zaměřil zájem dvou poslaneckých skupin. Sněmovnu tento týden čeká diskuse o rozsahu národního parku Šumava. Převážně jihočeští poslanci napříč politickým spektrem podali konkurenční návrhy zákonů o Šumavě.
nelze zobrazit článek
Hranice chráněné krajinné oblasti se změní iDnes.cz, 6. 3. 2001 starší článek
První zóny šumavského parku se časem rozšíří iDnes.cz, 23. 11. 2000 starší článek

iDnes.cz, 4. 7. 2001
Deset "povinných" šumavských míst
Nespočet zajímavostí ve všech ročních obdobích nabízí Národní park Šumava stejně jako její chráněná krajinná blast. Následující přehled deseti míst, která by turista při návštěvě jihozápadního pohraničí neměl minout, jsou jen vrcholkem mnohem většího počtu přírodních krás, historických, technických a kulturních památek, které jsou na Šumavě k vidění.
zobrazit článek

iDnes.cz, 4. 7. 2001
Park uspokojí téměř všechny
Bezmála dva miliony turistů navštěvují každoročně Národní park Šumava, který byl vyhlášen před deseti lety v jihozápadních Čechách mezi Železnou Rudou a Zvonkovou u Horní Plané.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 1. 7. 2001
Ekologové udělali lidský řetěz proti kácení Šumavy
Na šedesát lidí se sešlo v sobotu na Třístoličníku, aby svou účastí a symbolickým lidským řetězem bojovali proti zmenšování NPŠ a kácení stromů na Trojmezné. "Národní park slaví desáté výročí a dnešní akce je jakýmsi dárkem," řekl vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 12. 6. 2001
Duha si libuje, jak zachránila kůrovce na Trojmezné
Husarský kousek se podle představitelů Hnutí Duha povedl Správě Národního parku Šumava ¦ dokázala popřít sama sebe. Katastrofické předpovědi o kůrovcové kalamitě se podle Dudy nevyplnily – navzdory výsledkům vlastního sčítání napadených stromů ale vedení parku podle ekologických aktivistů stále šíří nepravdivé informace o katastrofě.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 5. 6. 2001
Šumava - milovníci turistiky si přijdou na své
Lidé, kteří v létě zavítají do jihozápadního pohraničí, najdou v největším národním parku České republiky bezmála 500 kilometrů tras pro pěší turisty, jež spojují nejzajímavější místa ležící v této oblasti. Vyznavači jízdních kol mohou využít téměř 300 kilometrů vyznačených cyklotras vedoucích po zpevněných komunikacích, zatímco splavné úseky Vltavy a Otavy mají délku 60 kilometrů.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 2. 6. 2001
Debata o lyžích na Smrčině je teď věcí územního plánu
Šumavská lyžařská střediska na Zadově, Kubově Huti a Nových Hutích jsou v sezóně přespříliš zatížena návštěvníky. Tvrdí to autoři právě zpracovávaného konceptu Územního plánu velkého územního celku Prachaticko. Nad rámec zadání proto navrhují vybudovat nový lyžařský sjezdový areál na česko ¦ rakouském hraničním vrchu Smrčina.
nelze zobrazit článek

iStrategie.cz, 28. 5. 2001
nově přidaný článek Šumava Made in Oriflame
Z každého prodaného výrobku nové řady kosmetiky se společnost Oriflame rozhodla přispět finanční částkou na projekt Barvy pro naši přírodu, který má napomoci ozdravění Šumavského národního parku.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 21. 5. 2001
Šumava slaví výročí plavením dřeva a šlapáním na kole
Deset let od vzniku si v příštím týdnu připomene Národní park Šumava, který je největším v republice. Správa parku společně s obcemi Stožec a Nová Pec připravila několik atraktivních novinek. Patří mezi ně například otevření nového informačního střediska ve Stožci, které vyšlo na deset miliónů korun, či zprovoznění nejdelší silniční cyklotrasy na Šumavě o délce 103 km.
nelze zobrazit článek
V Pošumaví se urychleně dokončuje nové značení cyklotras vmi-rozhled.cz, únor 2002 novější článek
Na kole po šumavských kopcích iDnes.cz, 31. 8. 2001 novější článek
Šumava - boom cyklistiky trvá iDnes.cz, 6. 8. 2001 novější článek
Šumava nabídne cyklistům novou stezku EldoRádo mojenoviny.cz, 16. 5. 2001 starší článek
Cyklotipy Reflex.cz, 3. 5. 2001 starší článek

mojenoviny.cz, 17. 5. 2001
Kácení české Šumavy objednali hospodáři z Rakouska
Pouze v ochranném, maximálně 250 metrů (při státní hranici s Rakouskem) nebo 200 metrů (na hranici s Německem) širokém pásu, bude v první zóně ochrany přírody na Trojmezné zasahovat letos proti kůrovci Správa Národního parku Šumava. Tvrdí to její mluvčí Zdeněk Kantořík.
nelze zobrazit článek

mojenoviny.cz, 16. 5. 2001
Šumava nabídne cyklistům novou stezku EldoRádo
Na nynější cyklostezku číslo 53 naváže cyklistická stezka EldoRádo, která bude slavnostně otevřena zítra. "Cyklostezka je na hranici tří zemí, tedy Německa, Rakouska a Česka. Její trať měří zhruba padesát kilometrů, z čehož zhruba jedna polovina se nachází na českém území," upřesnil mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Zdeněk Kantořík s tím, že trasu najdou turisté v oblasti Stožce, Haidmühle, a Schwarzenbergu.
zobrazit článek
V Pošumaví se urychleně dokončuje nové značení cyklotras vmi-rozhled.cz, únor 2002 novější článek
Na kole po šumavských kopcích iDnes.cz, 31. 8. 2001 novější článek
Šumava - boom cyklistiky trvá iDnes.cz, 6. 8. 2001 novější článek
Cyklotipy Reflex.cz, 3. 5. 2001 starší článek

Reflex.cz, 3. 5. 2001
Cyklotipy
Šumava je podle všeobecného mínění cyklisticky ideální. Jenže která Šumava? Vždyť kdybyste toto rozlehlé pohoří chtěli projet z jednoho konce na druhý, od přehrady Nýrsko až k Lipnu, budete to mít 160 kilometrů daleko.
zobrazit článek
V Pošumaví se urychleně dokončuje nové značení cyklotras vmi-rozhled.cz, únor 2002 novější článek
Na kole po šumavských kopcích iDnes.cz, 31. 8. 2001 novější článek
Šumava - boom cyklistiky trvá iDnes.cz, 6. 8. 2001 novější článek
Šumava nabídne cyklistům novou stezku EldoRádo mojenoviny.cz, 16. 5. 2001 novější článek

iDnes.cz, 6. 3. 2001
Hranice chráněné krajinné oblasti se změní
Hranice Chráněné krajinné oblasti Šumava, která byla vyhlášena v roce 1963, budou zřejmě již brzy vypadat jinak. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart totiž po nedávném jednání ve Vimperku potvrdil, že jeho úřad souhlasí s tím, aby hranice chráněné oblasti ustoupily z levého břehu Lipna na opačnou stranu šumavské vodní nádrže.
zobrazit článek
První zóny šumavského parku se časem rozšíří iDnes.cz, 23. 11. 2000 starší článek

vmi-rozhled.cz, únor 2001
nově přidaný článek Šumava je silným magnetem
Nejvíce oblíbeným místem v Národním parku Šumava byla v loňské roce Naučná stezka Povydří. Sedmikilometrovou trasu od Antýglu kolem Vydry k Čenkově Pile vidělo 118 403 návštěvníků, kteří obdivovali kouzelná zákoutí Vydry s vyhlídkovými terasami nad řekou.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, únor 2001
nově přidaný článek Procházka Šumavou : Vchynicko-Tetovský plavební kanál
Co uvidíte na procházce Šumavou
Když se procházíte Šumavou, asi vás nenapadne hledat právě tady vymoženosti techniky. A přece i v šumavských lesích jsou k vidění skutečné unikáty, které zasahují až do historie staré 200 let.
zobrazit článek

mojenoviny.cz, 23. 1. 2001
Martin Koller - Šumava
27letý Martin Koller fotografuje rád již od dětství a narozdíl od mnoha z nás se tomuto koníčku věnuje dál. Kromě fotografování hraje s kamarády loutkové divadlo s dřevěnými postavičkami vlastní výroby. Vystudoval keramickou školu v Bechyni, jeho povoláním je tedy výroba nejrůznějších hrnků, konviček, misek a talířků.
nelze zobrazit článek

iDnes.cz, 20. 1. 2001
Povydří nejoblíbenější
Naučná stezka Povydří byla v roce 2000 turisty nejvyhledávanější částí Národního parku Šumava. S touto rekonstruovanou sedmikilometrovou trasou kolem řeky Vydry od Antýglu k Čeňkově pile se loni seznámilo na 120 000 turistů.
zobrazit článek

MaM.cz, 10. 1. 2001
nově přidaný článek Balvín: Koncepce pořadu Nedej se nebude měnit
Generální ředitel České televize Jiří Balvín nemíní změnit koncepci ekologického pořadu Nedej se ani obměnit tým jeho tvůrců. Na publicistický pořad si řediteli stěžoval ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Nedej se je podle něj tendenční a životnímu prostředí přímo škodí.
zobrazit článek

iDnes.cz, 27. 11. 2000
Listopadová Šumava turistům nepřeje
Podstatně užší nabídka služeb každoročně působí problémy desítkám turistů, kteří se na Šumavu vydají strávit volný čas mezi dvěma hlavními sezonami v roce. Kritickým obdobím je z tohoto pohledu především listopad, kdy má spousta hotelů, penzionů a restaurací zavřeno. Nepříjemnou zkušenost z podzimního výletu do šumavských kopců nedávno získala také Jana Česká ze Strakonic, která se před několika dny s partou kamarádů vypravila do západní části Národního parku Šumava.
zobrazit článek

iDnes.cz, 23. 11. 2000
První zóny šumavského parku se časem rozšíří
První zóny Národního parku Šumava, tedy oblasti, do nichž člověk nezasahuje a ponechává v nich přírodu přirozenému vývoji, by se měly podle záměru vedení parku postupně rozšiřovat. Nyní jsou první zóny na třinácti procentech území národního parku. Do třiceti let mají nejpřísněji chráněná území tvořit až polovinu jeho rozlohy.
zobrazit článek
Hranice chráněné krajinné oblasti se změní iDnes.cz, 6. 3. 2001 novější článek

iDnes.cz, 23. 9. 2000
Po stezkách krále Šumavy
Mezi kameny vykukuje placatá železná trubka a z ní vesele prýští tenounký stříbřitý pramínek. Něco, co můžete zaručeně spatřit skoro v každé vesnici. Tak proč ten povyk okolo? Proč takový zájem?
zobrazit článek

iDnes.cz, 20. 9. 2000
Pošumavské obce chtějí propojit turistické trasy
Zájem na propojení turistických cest v Pošumaví s lyžařskými a cyklistickými trasami, které vedou po území Národního parku Šumava, mají některé obce na Prachaticku. "Zabýváme se teď například tím, jak vytvořit lyžařský okruh kolem Ždánova na Javornicku v nadmořské výšce asi tisíc metrů, který by mohl být vhodnou alternativou pro sportování na Zadově nebo v oblasti Horské Kvildy," říká přednosta Okresního úřadu v Prachaticích Karel Škácha.
zobrazit článek

iDnes.cz, 31. 8. 2000
Na kole na nejvyšší vrchol Šumavy
Velký Javor, nejvyšší vrchol Šumavy, je hora, která budí respekt. Když se podíváte na fialovou siluetu dvou radarových věží na jejím vrcholu večer, budou vám možná připadat jako čertovské rohy. A počítejte s tím, že pokud se rozhodnete pokořit tuhle horu na kole, zjistíte, že je opravdu ďábelská.
zobrazit článek

iDnes.cz, 1. 8. 2000
Šumava musí být přístupná i tělesně handicapovaným
Správa Národního parku Šumava myslí při svých plánech i na naše zdravotně znevýhodněné spoluobčany. Naučné stezky, které byly slavnostně otevřeny minulý týden jsou přístupné i pro vozíčkáře a rozhodně nejsou posledním krokem ve snaze umožnit všem lidem poznávat krásy Šumavy.
zobrazit článek

vmi-rozhled.cz, srpen 2000
nově přidaný článek Po dvou letech ve Sluhově zase zazvonili
Sluhov je malá šumavská vesnička, vzdálená 4 kilometry od Kolince. Chalupy spočítáte na prstech obou rukou a při výčtu stálých obyvatel vám postačí jen prsty jedné ruky. Její dominantou je stará lípa, která údajně pamatuje i Jana Žižku z Trocnova. Pod stromem si prý vyzouval boty, když táhl na hrad Rabí. Na státem chráněné lípě byla svého času připevněna místní zvonička. Bdělé oko státních úřadů, ochraňující tuto lípu, nestrpělo zvoničku na stromě, a tak před dvěma léty byla uložena do depozitáře.
zobrazit článek

iDnes.cz, 29. 7. 2000
Most přes Vydru je opět v provozu
Obnovený hradlový most přes řeku Vydru na Rechlích, který tvoří vstupní část Vchynicko - tetovského plavebního kanálu, včera nedaleko Modravy otevřela Správa Národního parku Šumava.
zobrazit článek

iDnes.cz, 17. 6. 2000
Střediska nabídnou lidem poučení i praktické rady
Poučení, důležité údaje i příjemnou zábavu uprostřed šumavské přírody nabízejí informační střediska s obsluhou, která v průběhu devadesátých let nechala vystavět Správa Národního parku Šumava.
zobrazit článek
Brzy přibudou tři infostřediska iDnes.cz, 17. 6. 2000 starší článek
Nechceme ukazovat jen muzejní expozice, tvrdí Vlk iDnes.cz, 17. 6. 2000 starší článek

iDnes.cz, 17. 6. 2000
Brzy přibudou tři infostřediska
Další tri informacní strediska hodlá v nejbližších dvou letech otevrít Správa Národního parku Šumava. Už na letošní cervenec se chystá zahájení provozu mezinárodního infostrediska v Alžbetíne u Železné Rudy, které bude umísteno v budove vlakového nádraží Železná Ruda - Bayerisch Eisenstein.
zobrazit článek
Střediska nabídnou lidem poučení i praktické rady iDnes.cz, 17. 6. 2000 novější článek
Nechceme ukazovat jen muzejní expozice, tvrdí Vlk iDnes.cz, 17. 6. 2000 starší článek

iDnes.cz, 17. 6. 2000
Nechceme ukazovat jen muzejní expozice, tvrdí Vlk
Na přípravě všech informačních středisek, jež na území šumavského parku fungují, se dosud podílel Vladimír Vlk, který je odborným pracovníkem útvaru pro veřejnost Správy Národního parku Šumava.
zobrazit článek
Střediska nabídnou lidem poučení i praktické rady iDnes.cz, 17. 6. 2000 novější článek
Brzy přibudou tři infostřediska iDnes.cz, 17. 6. 2000 novější článek

iDnes.cz, 20. 5. 2000
Na Šumavě asi opět bude přísnější režim
Turisticky atraktivní cesta v Národním parku Šumava z Nové Pece do Stožce, jež byla vloni na začátku léta poprvé po dlouhé době otevřena pro běžný automobilový provoz, se zřejmě už zanedlouho opět uzavře všem motoristům s výjimkou lidí, kteří v této části Šumavy trvale bydlí nebo chalupaří.
zobrazit článek

Reflex.cz, 18. 2. 2000
Ekologové se naučili argumentovat
V článku Bohumila Křečka "Bude z šumavského parku parčík?" (uveřejněném nedávno ve Slově) odpovídá ekolog Jiří Koreš na otázku, proč správa parku v nedotknutelných prvních zónách rozřezává poražené stromy na kolečka a vysévá kolem nich semena jeřábů. Říká: "Slyšeli jsme (tuto informaci) sice od místních lidí, ale neradi bychom nalítli. Proto si ji musíme nejdříve ověřit."
zobrazit článek

Reflex.cz, 25. 11. 1999
Ves v domě, náves v hospodě
Bytovka ze šedesátých let, jakých na českých vesnicích najdeme tisíce. Jenomže třípodlažní dům s omšelou fasádou je sám vesnicí. Má čtrnáct bytů, řekněme "chalup", a místo návsi - sám v sobě - restauraci. Ideální bydlení, pomyslí si možná leckdo. Ale: samota samot stojí uprostřed šumavských lesů v nadmořské výšce 957 metrů.
zobrazit článek

iDnes.cz, 20. 11. 1999
Šumava v číslech
Národní park Šumava letos podle předběžných údajů navštívilo 1,85 miliónu turistů, tedy zhruba stejně jako loni. K nejvyhledávanějším lokalitám opět patřila naučná stezka Povydří, vedoucí od Čeňkovy pily k Antýglu. V e špičkách jí denně prošlo až 2000 turistů.
zobrazit článek

Reflex.cz, 14. 10. 1999
Podivná bitva o Šumavu
V Reflexu č. 36 vyšel text Radovana Holuba nazvaný Potřebujeme Národní park Šumava?, shrnující jeho osmiletou historii. Dnes otiskujeme polemickou reakci pracovníka správy parku RNDr. Čestmíra Hofhanzla.
zobrazit článek
Potřebujeme Národní park Šumava? Reflex.cz, 9. 9. 1999 starší článek

Reflex.cz, 7. 10. 1999
Šumava čeká na podání ruky
Pokud od tohoto textu čekáte konečné rozřešení otázky, jestli v Šumavském národním parku kácet, nebo nekácet kůrovcem napadené stromy, musím vás předem zklamat. Nic takového se tu nedozvíte. Pokud však chcete lépe pochopit, proč spor o kůrovce rozděluje na Šumavě lidi, kterým jde v podstatě o totéž - zachování a budoucí prosperitu Národního parku Šumava -, jste na správné adrese.
zobrazit článek

Reflex.cz, 9. 9. 1999
Potřebujeme Národní park Šumava?
Potřetí v krátké existenci Národního parku Šumava se rozhoduje o jeho bytí a nebytí. Přinejmenším o jeho zmenšení a ztrátě vysoké klasifikace. Ministerstvo životního prostředí nečinně přihlíží dobrodružné politice parku, která směřuje k Šumavě jako velkému podniku na výrobu a prodej dřeva. "Národní park Šumava založil svou existenci na exploataci toho, co by měl ochraňovat," řekl v roce 1994 americký ekolog Boyd Evison.
zobrazit článek
Podivná bitva o Šumavu Reflex.cz, 14. 10. 1999 novější článek

Reflex.cz, 26. 8. 1999
Pátá kolona
Jak média reagovala na nedávnou blokádu jednoho ze tří šumavských pralesů? Zatímco dřív novináři v cause Šumava až na výjimky papouškovali názory vedení parku, stavěli celé články na sdělení tiskového mluvčího parku Zdeňka Kantoříka a někteří z nich si dokonce své texty dávali předem schvalovat u ředitele parku Ivana Žlábka, tentokrát se chovali docela profesionálně.
zobrazit článek

iDnes.cz, 16. 4. 1999
Kužvart povolil kácení stromů na Šumavě
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart povolil kácení kůrovcem napadených stromů v dosud bezzásahové první zóně Národního parku Šumava. Stromy by měly být káceny diferencovaně ve třetině z celkové plochy prvních zón pravděpodobně dva až tři roky. Ředitel parku Ivan Žlábek přitom nevylučuje vznik holin.
zobrazit článek
Ambrozek chce zastavit kácení stromů na Šumavě iHNed.cz, 12. 2. 2003 novější článek

iDnes.cz, 10. 12. 1998
Těžba zlata v Kašperských Horách se prozatím odsouvá
Odpůrci plánované těžby zlata u Kašperských Hor na Šumavě dosáhli významného úspěchu, těžební firmě se naopak šance na kutání cenného kovu ztenčily na minimum: ministerstvo životního prostředí odebralo společnosti TVX Bohemia důlní licenci na průzkum zlatého ložiska. "Jsme samozřejmě velmi spokojeni," komentoval rozhodnutí ministerských úředníků místostarosta Kašperských Hor František Stíbal, který posledních několik let zasvětil boji proti těžbě.
zobrazit článek

iDnes.cz, 11. 8. 1998
Trojmezí - krok do Rakouska i Německa
Šumava patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji navštěvovaná místa v České republice. Zvláště v poslední době, kdy se opět do kursu dostávají tuzemské dovolené, se zde s návštěvníky doslova roztrhl pytel. Většina se jich však soustřeďuje v blízkosti velkých rekreačních středisek a jejich okolí, kde také zůstává.
zobrazit článek